PÔŽIČKY
KREDITNÉ KARTY
POISTENIE
HYPOTÉKY
Crediat.sk > Finančný poradca > Na čo slúži rozhodcovská doložka

Na čo slúži rozhodcovská doložka

S rozhodcovskou doložkou sa najčastejšie stretnete v zmluve o úvere, kde predstavuje jednu z jej častí. Ak zmluvné strany zmluvu podpíšu, dávajú tak súhlas s tým, že v prípade vzniknutých sporov nebudú problémy riešené súdom, ale rozhodcom. Rozhodca je osoba, ktorú vyberá veriteľ, z čoho vyplýva, že v žiadnom prípade nebude rozhodnuté v prospech dlžníka. Rozhodca sa nedá označiť za nezávislého, pretože je zrejmé, že je právne spätý s veriteľom.

Môžete sa s rozhodcovskou doložkou stretnúť aj inde?

Nenechajte sa zmiasť - rozhodcovská doložka nie je len súčasťou zmlúv o úvere, stretnúť sa s ňou môžete aj v celom rade iných prípadov - v kúpnej zmluve, v uznaní dlhu, v objednávke a iných zmluvách a dohodách. Nájsť jej môžete buď v zmluve alebo v zmluvných podmienkach - dôležité je však hľadať.

Kedy je rozumné rozhodcovskú doložku podpísať?

Pohrávate sa s otázkou, kedy a za akých podmienok je rozumné rozhodcovskú doložku podpísať? Poradíme vám: rozhodcovskú doložku podpíšte vtedy, keď si budú obe strany istej nestrannosťou rozhodovanie a zároveň aj právne odbornosťou rozhodcu. Rozhodcovská doložka sa oplatí skôr právnickým osobám.

Aké sú riziká a výhody rozhodcovskej doložky?

Aj rozhodcovská doložka je spätá ako s rizikami, ako aj s výhodami. Je nutné počítať s tým, že rozhodca má nebývalej právomoci, vďaka čomu môže rozhodovať nezávisle na právnych predpisoch. Čo z toho vyplýva? Jediné - rozhodcovskej doložky sú nepredvídateľné a veľmi zradné. Napriek tomu k ich podpisovanie dochádza a to predovšetkým kvôli zdĺhavým a drahým procesom v prípade, ak by sa o spory začali starať súdne orgány.Náš tip: Rýchlu pôžičku od 100 do 6.500 € žiadajte online tu. Žiadne zbytočné formality, žiadné skryté poplatky. Peniaze sú odoslané ihneď po schválení na Váš bankový účet.