PÔŽIČKY
KREDITNÉ KARTY
POISTENIE
HYPOTÉKY
Crediat.sk > Finančný poradca > Ako ušetriť v domácnosti

Ako byť zodpovedný dlžník?

Ľudia sa často zadlžujú bez rozmyslu a nezodpovedne, pritom v tomto prípade je na mieste obrovská obozretnosť. Do situácie, kedy si potrebujeme požičať, sa môžeme dostať pomerne ľahko, otázkou je, ako sa k tomu postavíme a či dokážeme pôžičku riadne splácať. Mnoho ľudí nemá svoje dlhy pod kontrolou, nezvládajú splácať a hrozí im exekúcia. Veľakrát kvôli pomerne nízkej pôžičke, ktorá stála na začiatku, a ktorá bola možno úplne zbytočná. Ako sa vyhnúť problémom a byť zodpovedný dlžník?

Základné pravidlá, než si vezmeme pôžičku

Pôžičky sú dnes dobre dostupné snáď pre každého, vyberať môžeme z tých bankových i nebankových. Pokušeniu nemusí byť ľahké odolať, najmä ak túžime po nejaké veci alebo napríklad luxusnej dovolenke. Ak žiadame o pôžičku, mali by sme sa riadiť pravidlami, že si požičiame len toľko, koľko nevyhnutne potrebujeme a koľko zvládneme splatiť, nebudeme si požičiavať na zbytočnosti a úver si niekoľkokrát rozmyslíme pred jeho podpísaním.

Poskytovateľa vyberajte starostlivo

Zabudnúť by sme mali na niekoľko pôžičiek naraz, ďalší úver si vezmeme až po splatení toho predchádzajúceho a dobre si preštudujeme ponuky jednotlivých spoločností, aby sme vybrali tú najvhodnejšiu. Siahnuť po prvej ponuke býva veľká chyba. Vždy zvoľte radšej úver v banke, a pokiaľ naň nedosiahnete, tak u preverenej nebankovej spoločnosti. Banky sú zárukou solídnosti, možnosti nastaviť si parametre pôžičky a ponúkajú nižšie úroky.

Majte svoj rozpočet pod kontrolou

Poistite sa pre nemožnosť splácania u vyšších pôžičiek a tiež je vhodné mať dostatočnú rezervu, aby ste sa so žiadnou splátkou neoneskorili. V čase, keď splácate, sa skúste uskromniť a zbytočne nezvyšujte svoje výdavky, ak vychádzate tak tak. Sledujte svoje výdavky aj príjmy, najlepšie je všetko, aj najmenšiu položku, zapisovať. Potom uvidíte, kde máte prípadné rezervy.

Keď nastanú problémy

Dostali ste sa do problémov so splácaním? Hrozí, že sa so splátkou oneskoríte alebo ste zistili, že na ňu nemáte? Kontaktujte veriteľa a skúste si sa ním dohovoriť na nových podmienkach. Ak budete spolupracovať, seriózny poskytovateľ Vám často vyjde v ústrety. Skúste navýšiť svoj príjem nejakým privyrábaním a čo najviac sa obmedziť vo výdavkoch. Najhoršie je brať si ďalšiu pôžičku, za účelom úhrady tej prvej.Náš tip: Rýchlu pôžičku od 100 do 6.500 € žiadajte online tu. Žiadne zbytočné formality, žiadné skryté poplatky. Peniaze sú odoslané ihneď po schválení na Váš bankový účet.